Co to jest pięciobój nowoczesny?

 

Pięciobój nowoczesny jest dyscypliną olimpijską łączącą w sobie : pływanie, bieg przełajowy, strzelanie, szermierkę oraz jeździectwo. O wyniku zawodów decyduje suma punktów zdobyta przez zawodnika w kolejnych konkurencjach.

Konkurencję są rozgrywane według poniższych zasad: 

plywanie2

Pływanie – 200m stylem dowolnym. Czas 2 minuty 30 sekund (2:40 dla kobiet) nagradzane jest liczbą 1000 punktów, każde 0,33 sekundy zwiększa lub odpowiednio zmniejsza liczbę punktów zawodnika o 4 punkty.

szermierka

Szermierka szpadą – walki rozgrywane są w systemie „każdy z każdym”. Walka trwa do jednego trafienia. Czas walki to 1 minuta. Jeśli żaden z zawodników nie zada trafienia to obaj zawodnicy odnotowują porażkę.

  jazda_konna

Jazda Konna - jest najbardziej loteryjną konkurencją w pięcioboju nowoczesnym. Zawodnicy mają do pokonania parcours o długości 350/450 metrów z 12 przeszkodami ( w tym jedna podwójna i jedna potrójna ) do wysokości 120 cm.

 

Bieg + Strzelanie - konkurencja nazwana kombinacją. Zawodnicy pokonują dystans 3000 m . W trakcie biegu trzykrotnie odwiedzają strzelnicę (przed 1,2 i 3 kilometrem), gdzie muszą trafić do pięciu tarcz. Zawodnicy startują z tzw. handicapem tj. różnicy czasu wyliczonego z różnicy punktów jakie dzielą poszczególnych zawodników po czterech konkurencjach. Trasa biegu jest dowolna. Zawodnicy otrzymują 2000 punktów PM z czas 12' 30". Każda sekunda poniżej lub powyżej tego czasu to 4 punkty PM.

 bieganie strzelanie2

 

Historia: 

Pięciobój nowoczesny to jedna z najtrudniejszych dyscyplin olimpijskich, wymagająca od zawodników wszechstronnych umiejętności i utrzymania równej formy przez cały czas trwania rywalizacji, w pięciu bardzo różniących się konkurencjach.

Według legendy ta dyscyplina narodziła się w czasie trwającej w latach 1870-71 wojny francusko-pruskiej. Wysłany do Napoleona z wiadomością młody oficer francuski niespodziewanie napotkał mały oddział nieprzyjacielski. W walce, jaka wywiązała się pomiędzy nim a pruskimi żołnierzami, zabito mu konia. Oficer jednak dzięki celnemu oku i umiejętności posługiwania się szpadą wyrwał się z opresji i ścigany wpław pokonał rzekę, po czym pieszo dotarł do swego wodza.

Ta opowieść bardzo spodobała się baronowi Pierre'owi de Coubertainowi, który marzył o tym, by na czas igrzysk żołnierze nie walczyli ze sobą na frontach, lecz rywalizowali wyłącznie na sportowych arenach. Dlatego już na olimpiadzie w 1912 roku w Sztokholmie po raz pierwszy rozegrano zawody w pięcioboju. Pierwszym olimpijczykiem, który zdobył złoty medal w pięcioboju nowoczesnym został szwed Gösta Lilliehöök, pozostałe miejsca na podium również przypadły szwedzkim zawodnikom. 

Nazwa pięciobój nowoczesny została nadana tej dyscyplinie dla odróżnienia jej od pięcioboju lekkoatletycznego, który był już na olimpiadach w starożytnej Grecji. Miało to zapobiec wszelkim ewentualnym nieporozumieniom, a zarazem wyrażało szacunek dla tradycji antycznego sportu.

Przez wiele lat w tej dyscyplinie na olimpiadach rywalizowali wyłącznie mężczyźni, uważano bowiem, że jest to sport zbyt trudny dla kobiet. Dopiero na igrzyskach w Sydney o medale ubiegały się także panie.

Przez kilka lat toczyły się wokół pięcioboju nowoczesnego spory na temat jego obecności na igrzyskach. Próbowano zamienić go na triathlon lub wycofać z programu. Ostatecznie ta dyscyplina pozostała wśród sportów olimpijskich, jednak od 1996 roku nie rozgrywa się konkurencji drużynowych.

Historia zawodów w pięcioboju nowoczesnym na igrzyskach jest długa; nie zawsze jednak były to chwalebne wydarzenia. Pierwszym sportowcem, którego przyłapano na dopingu w czasie igrzysk, był pięcioboista Szwed Hans-Gunnar Liljenvall. W 1968 roku w Meksyku w organizmie tego zawodnika wykryto obecność alkoholu. Sportowiec tłumaczył się, że przed zawodami wypił kilka piw, by uspokoić się przed konkurencją strzelecką.

Po raz pierwszy w igrzyskach pięciobój nowoczesny będzie rozgrywany w nowej formule, która weszła w życie trzy lata temu. Wprawdzie rywalizuje się nadal w pięciu konkurencjach - pływaniu (200 m), szermierce (walka na szpady każdy z każdym), jeździe konnej (parkur z 12 przeszkodami), biegu przełajowym (3000 m) i strzelaniu. Te dwie ostatnie połączono jednak ze sobą i zrobiono coś na kształt biathlonu. Zawodnicy w trakcie biegu mają przystanki na strzelanie.

 

Zawody rozgrywane są w sześciu kategoriach wiekowych: 

  • 2-bój, młodzikdo 12 lat, pływanie 50m, bieg 600m,  Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
  • 2-boju, junior młodszy: 13-14 lat, pływanie 100m, bieg 1000m,  Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży;
  • 3-boju, junior młodszy: 15-16 lat,  pływanie 200m, strzelanie + bieg 3x800m w kombinacji (strzelanie, 800m bieg), Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Europy;
  • 4-boju junior17-18 lat, szermierka, pływanie 200m, strzelanie + bieg 4x800m w kombinacji (strzelanie, 800m bieg, ), Mistrzostwa Polski, Europy, Świata;
  • kategorii młodzieżowiec19-23 lat, szermierka, pływanie 200 m, jazda konna - parcours 110 cm, strzelanie + bieg 4x800 m w kombinacji (strzelanie, 800m bieg), Mistrzostwa Polski, Europy, Świata;
  • kategorii seniorówpowyżej 23 lat, szermierka, pływanie 200m, jazda konna - parcours 120 cm, strzelanie + bieg 4x800 m w kombinacji (strzelanie, 800m bieg), Mistrzostwa Polski, Europy, Świata, Igrzyska Olimpijskie.

Odwiedź nasz fanpage na Facebook'u!

[custom-facebook-feed]

Nasi sponsorzy i patroni : 

MSiT_LOGO

urzad_marszalkowski

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego 

logo_pfsPomorska Federacja Sportu